Branża motoryzacyjna to jedna z tych dziedzin, która żyje dzięki stałemu kontaktowi z klientami. Dealerzy i salony samochodowe oraz warsztaty mechaniczne wciąż muszą utrzymywać relacje z klientami, aby przyciągać nowych i utrzymywać lojalność tych obecnych. W dzisiejszym artykule omówimy, dlaczego wykorzystanie bazy klientów w branży motoryzacyjnej jest niezbędne, a także jak osiągnąć sukces dzięki narzędziom takim jak system Focus Contact Center. 

Jak zacząć? Możliwości- skąd wziąć bazę?

Wielu przedsiębiorców w branży motoryzacyjnej zapomina o ogromnym potencjale swojej bazy klientów. Nawet jeśli nie masz na ten moment rozbudowanej listy kontaktów, zawsze warto zacząć od:

  1. Gromadzenia danych

Zaczynając od podstaw, warto zacząć gromadzić dane o klientach. Taką bazę z podstawowymi informacjami posiadasz już z pewnością w systemie CRM lub/i DMS. Posiadając już podstawy, takie jak przede wszystkim dane informacyjne i dane kontaktowe możemy zacząć wykorzystywać dodatkowe kwestie, takie jak: historię zakupów, daty przeglądów, a nawet preferencje i opinie. Każda informacja może być cenna w budowaniu relacji. Pytanie brzmi: jak?

  1. Wykorzystania dostępnych narzędzi

Jeśli już posiadasz bazę klientów, zastanówmy się jak ją wykorzystać, a przede wszystkim jakie są skuteczne metody kontaktu z klientem. Odpowiedź na to pytanie jest banalna: zależy od klienta. Tutaj z pomocą przychodzą rozwiązania omnichannelowe, dzięki którym możemy swobodnie dostosowywać drogę kontaktu do oczekiwań klienta, analizując formy kontaktu, które on sam wybierał w kontakcie z nami.. Dzięki połączeniu wiedzy o kliencie, jego zachowań zakupowych z historią kontaktu i możliwością szybkiej aktywizacji poprzez telefon, mail czy sms osiągniemy najlepsze skutki.

Jak zaktywizować bazę- skuteczne zachowania 

Posiadanie bazy klientów to tylko połowa sukcesu. Istnieje kilka skutecznych sposobów, jakie możesz zastosować, aby efektywnie wykorzystać swoją bazę klientów.

Automatyzacja procesów

W branży motoryzacyjnej czas jest cenny, a automatyzacja procesów jest kluczowym elementem oszczędności czasu i zasobów. Dlatego rozwiązania do zarządzania bazą w tej branży powinny pozwalać na automatyzację wielu czynności, takich jak:

  • wysyłka newsletterów,
  • omnichannelowa identyfikacja kontaktujących się klientów
  • historia kontaktów
  • powiązanie wiedzy zakupowej klientów z historią kontaktu
  • aktywizacja bazy poprzez różne drogi kontaktu
  • przypomnienia o wizytach serwisowych,
  • monitorowanie interakcji klientów.

Koszty Call Center w chmurze

Cykliczna wysyłka newslettera 

Wysyłka regularnych newsletterów to doskonały sposób na utrzymywanie kontaktu z klientami. Możesz dostarczać im informacje o nowościach, promocjach sezonowych takich jak np. zmiana opon z zimowych na letnie, poradach dotyczących samochodów i wiele więcej. Jednym z takich rozwiązań jest system Focus Contact Center, który umożliwia automatyzację procesu wysyłki newsletterów, co oszczędza czas i zapewnia regularność komunikacji.

Kontakt – zaproszenia na wizyty serwisowe 

Efektywny system do komunikacji biznesowej, automatyzuje kontakty do klientów zgodnie z ich cyklem zakupowym. Jednym z jego elementów są zaproszenia na wizyty serwisowe, które są doskonałym sposobem na utrzymanie klientów w serwisie i warsztacie. Przypomnienie o konieczności przeglądu lub konserwacji może znacząco wpłynąć na utrzymanie klientów w danej firmie. System Focus Contact Center pozwala nie tylko na tworzenie spersonalizowanych wiadomości kanałem  sms i e-mail oraz kontaktu z klientem i jego identyfikacji, połączenia historii kontaktu, ale także wizyt oraz całego harmonogramu kontaktów, dzięki czemu możesz dostosować formę komunikacji oraz terminy kontaktu do potrzeb każdego klienta. Mówiąc wprost: wiemy, że klient w najbliższym czasie będzie musiał przejść przegląd samochodu? Zadzwońmy do niego i zaprośmy go do nas.

Jak to zrobić: Koncepcja BDC 

Dobrą odpowiedzią na pytanie jak aktywizować bazę są komórki Business Development Center (BDC). To strategia, która ma na celu rozwijanie relacji z klientami salonu samochodowego. Dzięki temu możesz tworzyć spersonalizowane oferty, monitorować interakcje klientów i reagować na ich potrzeby w czasie rzeczywistym.

BDC wykorzystuje różne kanały komunikacji, takie jak: telefon, e-mail, czat online, media społecznościowe i inne, aby dotrzeć do klientów. To zapewnia klientom możliwość wyboru preferowanego sposobu komunikacji, co zwiększa skuteczność kontaktu.

Zaletą BDC jest ich przeznaczenie, pełna koncentracja na kontakcie z klientem, nie rozpraszana wizytami w salonie lub dzwoniącymi telefonami. Dzięki profesjonalnemu stworzeniu takiej komórki wewnątrz struktur firmy, zadbamy o każdą szansę sprzedażową oraz aktywizujemy bazę, którą latami budowaliśmy.

Systemy do komunikacji i ticketowania od Focus Telecom są narzędziami, które wspierają koncepcję BDC, umożliwiając efektywną komunikację i zarządzanie klientami. Dzięki integracji z dodatkowymi narzędziami, BDC może efektywniej pracować nad identyfikacją klientów, którzy są bardziej skłonni do lojalności. Dzięki analizom danych można określić, którzy klienci są bardziej wartościowi dla salonu samochodowego i skoncentrować na nich uwagę, oferując im korzystne warunki i promocje.

Monitorowanie interakcji klientów

Wykorzystując narzędzia analityczne możesz monitorować interakcje klientów i reagować na ich potrzeby w czasie rzeczywistym. To pozwala na bieżące dostosowywanie strategii komunikacji i ofert. W rezultacie warto rozważyć instalację  kompleksowych narzędzi, które pomagają branży motoryzacyjnej w efektywnej komunikacji i obsłudze klienta,  zarządzaniu bazą kontaktów, tworzeniu spersonalizowanych ofert i przede wszystkim utrzymaniu lojalności klientów. Dzięki automatyzacji procesów i możliwości monitorowania interakcji zainteresowanych, produkt ten przyczynia się do wzrostu efektywności i konkurencyjności firm w tej branży.

Podsumowując, wykorzystanie bazy klientów w branży motoryzacyjnej to kluczowy element budowy relacji z klientami i utrzymania ich lojalności. Dzięki narzędziom takim jak Focus Contact Center, czy ticketing system, możesz efektywnie zarządzać danymi, personalizować komunikację i monitorować interakcje i obsługę klientów. To inwestycja, która przyczyni się do sukcesu biznesu na długi czas!

Autor: Karol Sęktas, Sales Development Representative w Focus Telecom.

 

FAQ. Wykorzystanie Bazy Klientów w branży motoryzacyjnej. Dlaczego jest tak ważne?

Dlaczego warto wykorzystywać bazę klientów w branży motoryzacyjnej?

Wykorzystanie bazy klientów pomaga przyciągać nowych klientów, utrzymywać lojalność obecnych, personalizować komunikację i reagować na bieżące potrzeby.

Jak zacząć gromadzić bazę klientów?

Rozpocznij gromadzenie danych o klientach, korzystając z systemów CRM i DMS oraz dostosowując formę kontaktu do preferencji klientów.

Jak efektywnie wykorzystać bazę klientów?

Efektywne wykorzystanie bazy obejmuje automatyzację procesów, cykliczną wysyłkę newslettera, przypominanie o wizytach serwisowych i koncepcję BDC.

Co to jest Business Development Center (BDC) w branży motoryzacyjnej?

BDC to strategia rozwijania relacji z klientami poprzez różne kanały komunikacji i tworzenie spersonalizowanych ofert.

Jakie narzędzia pomagają w zarządzaniu bazą klientów w branży motoryzacyjnej?

Narzędzia, takie jak Focus Contact Center i ticketing system, umożliwiają efektywne zarządzanie danymi, personalizację komunikacji i monitorowanie interakcji klientów.