Awaria systemu telekomunikacyjnego całkowicie paraliżuje pracę firmy.  Wiemy jednak, że wraz z rozwojem nowych technologii stajemy się od nich coraz bardziej uzależnieni. Tym bardziej przerażają możliwe awarie. Jak w takim razie radzić sobie w przypadku awarii dostawcy telekomunikacyjnego? 

Czy są jakieś sposoby na ich uniknięcie i co zrobić, jeżeli taka awaria się zdarzy? Na te i inne pytania związane z awarią w telekomunikacji postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Awaria systemu telekomunikacyjnego po stronie dostawcy może doprowadzić do prawdziwego chaosu w firmie, o czym mogliśmy się już nie raz przekonać. Choć operatorzy starają się zapewnić maksymalne bezpieczeństwo swoim Klientom, problemy mogą zdarzyć się zawsze. Wszak w parze z technologią idą niestety zawsze usterki techniczne, a problem mogą stanowić także wypadki losowe jak np. pożar w centrum danych.

Jak w takim wypadku najlepiej radzić sobie podczas takich awarii?

 

Awaria systemu telekomunikacyjnego

1. Po pierwsze, nie panikuj!

Jeżeli Twój dostawca telekomunikacyjny będzie miał awarię, pamiętaj, by przede wszystkim nie panikować. W razie problemu z usługami należy najpierw skontaktować się z dostawcą usług. Jeżeli jednak awaria jest duża, dostęp do infolinii może być utrudniony. Wciąż jednak nie należy się martwić, mimo że dezorientacja na dużą skalę może wywołać duży chaos.

W takim wypadku jednak dobrze wykorzystać inne kanały komunikacji, w tym internet. Niekiedy informacji dostarczą nam media. Jeżeli jednak awaria nie będzie miała skali masowej, warto napisać na chacie lub wejść na profil dostawcy na Social Mediach, tam powinno być możliwe uzyskanie informacji.

2. Awaria systemu telekomunikacyjnego. Odszkodowanie?

Podstawowe pytania związane z awarią systemu telekomunikacyjnego po stronie dostawcy są właściwie natury prawnej. Odbiorca ma bowiem serię praw związanych z przerwą w dostępie do usługi. Niestety klient nie ma możliwości wypowiedzenia umowy operatorowi, który ma problemy techniczne, nawet jeżeli trwają one bardzo długo. Może jednak ubiegać się o odszkodowanie.

Jeżeli chodzi o tzw. usługę powszechną, to za każdy dzień przerwy w jej świadczeniu abonentowi przysługuje odszkodowanie w wysokości 1/15 średniej opłaty miesięcznej liczonej według rachunków z ostatnich trzech okresów rozliczeniowych, ale nie może być to okres dłuższy niż ostatnie 12 miesięcy. Odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli w okresie rozliczeniowym łączny czas przerw był krótszy niż 36 godzin. (zgodnie z art. 105 ust. 2 prawa telekomunikacyjnego,Dz.U. z 2004 r. nr 171, poz. 1800 ze zm.)

 

🔥 Prezentacja Systemu Ticketowego i Workflow

Plan prezentacji:
✔️ Głowne problemy zarządzania zgłoszeniami od Klientów
✔️ Narzędzie do automatyzacji i procesowania obsługi zgłoszeń (ticketing, workflow)
✔️ Podstawowe KPI do monitoringu efektywności procesów
✔️ Case study wdrożenia systemu ticketowego w dziale BOK

📜 Systemy Ticketowe i Workflow Dla Firm
Managerowie BOK, działu Serwisu często borykają się z problemami kadrowymi, brakiem skutecznych narzędzi do monitoringu czasu i jakości wykonywanej pracy. Z pomocą przychodzi jednak technologia…

Zapisy na bezpłatną prezentację

 

Z kolei za każdy dzień przerwy w świadczeniu usługi telefonicznej abonamentowej trwającej dłużej niż 12 godzin abonentowi przysługuje odszkodowanie w wysokości  1/30 miesięcznej opłaty abonamentowej.

Odszkodowanie należy się odbiorcom usługi także w przypadku awarii usługi internetowej.

Co więcej, wedle rzecznika konsumentów w celu uzyskania takiego odszkodowania wystarczy właściwie wykazać, że doszło do awarii, określić wysokość szkody, która może nawet przekraczać wartość abonamentu i przedstawić związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy awarią a szkodą. Brak odszkodowania powinien nastąpić jedynie, jeżeli dostawcy uda się udowodnić, że awaria nastąpiła z przyczyn zewnętrznych.

3. Wybierz dobrego dostawcę

Jak to się mówi, mądry Polak po szkodzie, ale… Ciężko wybrać dostawę, który może nam zagwarantować pełne bezpieczeństwo, gdyż taki nie istnieje. Jednak zawsze powinniśmy wybierać jak najlepszego operatora z maksymalną gwarancją bezpieczeństwa (99,99%). Jak jednak sprawdzić czy dany dostawca będzie w stanie nam to bezpieczeństwo zagwarantować?

Przede wszystkim wedle przepisów dotyczących bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych i usług w nich świadczonych (rozdział VIIa ustawy Prawo telekomunikacyjne z 2013 roku) operator musi zapewnić bezpieczeństwo i integralność sieci, usług oraz przekazu komunikatów w związku ze świadczonymi usługami. Oznacza to, że operator odpowiada jedynie za własną sieć. Musi on też dostosować bezpieczeństwo usługi do odpowiedniego ryzyka.

 

 

Oznacza to niestety, że bezpieczeństwo u dostawców może być względne, gdyż nie regulują go żadne odgórne normy prawne. To sprawia, że niestety awarię mogą zdarzać się coraz częściej.

Kolejną kwestią przed którą muszą bronić się operatorzy to także ataki hakerskie. Należy więc zawsze przed wyborem dostawcy pytać o bezpieczeństwo przesyłania danych.

Zwłaszcza uważać powinni klienci biznesowi, ponieważ  “Przerwanie lub ograniczenie usługi na zakończeniu sieci jest niebezpieczne dla zwykłego użytkownika, ale już arcyniebezpieczne dla przedsiębiorcy” (źródło rp.pl). W takim wypadku często warto zdecydować się na jednego dostawcę, który będzie odpowiedzialny zarówno za usługi telekomunikacyjne (internet, telefon), jak i dostarczy nam inne rozwiązania jak np. dysk internetowy, gdzie będą przetrzymywane nasze dane. Takie rozwiązanie może lepiej zabepieczyć nasz biznes.

 

Dowiedz się więcej!

Poznaj naszą ofertę i zapytaj o bezpieczeństwo. Jesteśmy w stanie zagwarantować najniższy poziom ryzyka awarii na rynku. 

Sprawdź to!

Focus Contact Center

Lub po prostu skontaktuj się z nami

System CRM + Contact Center + ServiceDesk w jednym?

Pobierz ofertę i umów się na prezentację systemu Focus Telecom:

Oprogramowanie dedykowane dla:

- zarządzaj wszystkimi kanałami komunikacji (tel, SMS, chat, email, messenger)

- gromadź dane o klientach w bazie rekordów CRM

- zarządzaj procesami obsługi klienta w module service cloud

- Właścicieli firm - działów BOK, Serwisu, Reklamacji

- działów eCommerce, Zamówień

- działów IT Helpdesk, ServiceDesk