Cały świat mówi CLOUD 

O technologii cloud computing pojawia się miesięcznie na całym świecie kilkaset newsów. Decydując się na ich dokładne śledzenie można utonąć w informacjach. W większości nie są to także informacje zmieniające kierunek rozwoju technologii, ale zwyczajne ciekawostki – bardziej medialne niż technologiczne. Czas zebrać kluczową wiedzę na temat chmury i pokazać główne kierunki jej rozwoju, a co za tym idzie – kierunki rozwoju całego ICT.


Zacznijmy od początku

Cloud computing to model przechowywania i przetwarzania danych na zewnętrznych serwerach dostawcy usługi, w którym użytkownik nie musi kupować oprogramowania czy instalować go na komputerze. Korzysta z niego logując się do wykupionej usługi, dostępnej na platformie wybranego dostawcy. Dostępne są różne rodzaje usługi: chmury publiczne (dostarczane przez ogólnie dostępnego dostawcę np. Amazon), prywatne (budowane na potrzeby danego przedsiębiorstwa) czy też hybrydowe (połączenie dwóch poprzednich).

Kluczowe as a service

Wszystko w cloud computing oferowane jest as a service, czyli jako usługa. I tak rozróżniamy najbardziej popularny model SPI – rozwijając skrót chodzi o modele: SaaS, PaaS oraz IaaS, gdzie:
– SaaS to service = usługa,
– PaaS to platform = platforma,
– Iaas to infrastructure = infrastruktura.

Ze względu na to, że as a service jest aktualnie na szczycie sprzedaży branży ICT, powstała cała masa marketingowych określeń nawiązująca do tego modelu. Oto tylko kilka wybranych określeń: CaaS rozumiane jako compute (przetwarzanie) lub communication (komunikacja), Access as a Service lub Authentication as a Service – związane z bezpieczeństwem w chmurze, Back up as a Service, Firewall as a Service, MaaS, czyli Management as a Service lub Marketing as a Service czy Website as a Service. Coraz większą popularnością cieszą się także zwroty wykorzystywane przez poszczególne firmy IT, np. Network as a Service – Cisco, Robot as a Service – Intel, Testing as a Service – HP czy Desktop as a service – Dell.

blog_rozwoj_rynku_ict_cz3_TEKST

http://www.cloudtweaks.com/2013/01/cloud-infographic-cloud-computing-fact-or-fiction/

Dlaczego cloud computing?

Co skłania dostawców do powiększania oferty usług dostępnych w chmurze? Przede wszystkim optymalizacja wykorzystania sieci, sprzętu, obsługi IT czy energii elektrycznej. Do świadczenia usług w chmurze wszystkie te zasoby można zredukować, przy zachowaniu większego poziomu i zakresu oferowanych rozwiązań.

Jakie argumenty przemawiają do użytkowników sięgających po rozwiązania w chmurze? Przede wszystkim dostępność zawsze i wszędzie – z każdego miejsca i urządzenia mobilnego z dostępem do sieci Internet. Istotne są też – mniejsze koszty użytkowania dzięki opłatom za wykorzystane zasoby (pay per use), skalowalność do potrzeb – szczególnie ceniona w biznesie (nie ma już konieczności kupowania usług na zapas), większe bezpieczeństwo danych – szczególnie w przypadku użytkowników indywidualnych oraz z sektora MSP oraz łatwość zarządzania. Dla użytkownika biznesowego istotna jest również możliwość zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku poprzez wykorzystywanie nowych technologii.

Świadomość użytkowników

Pomimo, iż przetwarzanie w chmurze jest najszybciej rozwijającym się segmentem rynku ICT, nie jest ono jeszcze znane większości użytkowników sieci Internet w Polsce. Badania przeprowadzone w 2012 roku przez Ipsos Public Affairs dla Business Software Alliance wykazały, że zaledwie 9% polskich użytkowników komputerów zna tę technologię. To jednak już wkrótce ulegnie zmianie. Gartner szacuje, że już w 2016 roku 36% naszych plików będzie przechowywanych w chmurze – w 2011 było to zaledwie 7%.

Co dalej?

Nadchodzące lata potwierdzą z pewnością prognozy dla rynku ICT. Firma badawcza IDC wskazuje wzrost globalnych wydatków w branży ICT o 5,7%. Według Gartnera w 2013 roku wartość światowego rynku rozwiązań IT osiągnie 3,7 bln USD. Największe inwestycje dotyczyć  będą rozwiązań mobilnych, cloud computingu, sieci społecznościowych oraz przetwarzaniu dużych ilości danych (Big Data). Wszystko wskazuje więc na to, że technologia cloud computing jeszcze długo nie da o sobie zapomnieć, a ocean newsów z nią związanych będzie regularnie powiększał swoją objętość.