Wirtualna Centrala Telefoniczna

Pobierz eBook

O czym piszemy

Największym wrogiem każdej firmy są wysokie koszty stałe, których nie da się pominąć przy prowadzeniu biznesu. Jednak można je mocno zminimalizować, a jednym z najlepszych rozwiązań jest skorzystanie z wirtualnej centrali PBX, zwanej też BPS (Business Phone System)!

Kluczem do sukcesu rynkowego jest elastyczność przedsiębiorstwa,

czyli możliwość szybkiego rozwoju, a czasem redukcji zasobów.

Największym wrogiem elastyczności są wysokie koszty stałe, na które w dużej mierze składają się wydatki na zakup i utrzymanie infrastruktury w firmie.

Jak można je zminimalizować, zwiększając jednocześnie komfort pracy i wydajność biznesu? Jednym z rozwiązań jest

Wykorzystanie wirtualnej centrali telefonicznej

przynoszącej oszczędności finansowe i czasowe oraz ułatwiającej organizację pracy w firmie.

W momencie rozwoju, zatrudniania dodatkowych pracowników, otwierania nowych oddziałów, czy przeprowadzek jest to narzędzie umożliwiające dokonanie zmian szybko i przy niskich kosztach.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy 5 inspirujących bloków tematycznych:

– Blokada rozwoju firmy
– Korzyści z wyboru centrali wirtualnej
– Rozwiązanie wirtualna centrala
– Jak wybrać odpowiednią centralę wirtualną?
– Różnice w strukturze centrali wirtualnej i stacjonarnej

O Focus Telecom

Focus Telecom Polska oferuje systemy do komunikacji biznesowej, świadczone w modelu chmury obliczeniowej (cloud software). Autorskie oprogramowanie Focus Contact Center wykorzystywane jest w sprzedaży, obsłudze klientów oraz zarządzaniu (komunikacja wewnętrzna i zarządzanie personelem).

Z ebooka dowiesz się: jak wykorzystać wirtualną centralę PBX w swojej firmie, w czym centrala wirtualna jest lepsza od stacjonarnej, jakie korzyści przynosi wykorzystanie centrali wirtualnej, ile można zaoszczędzić dzięki wirtualnej centrali i wiele więcej…

Fragment e-booka

Kluczem do sukcesu rynkowego jest elastyczność przedsiębiorstwa, czyli możliwość szybkiego rozwoju, a czasem redukcji zasobów.

Największym wrogiem elastyczności są wysokie koszty stałe, na które w dużej mierze składają się wydatki na zakup i utrzymanie infrastruktury w firmie.

Jak można je zminimalizować zwiększając jednocześnie komfort pracy i wydajność biznesu?

Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie wirtualnej centrali telefonicznej, przynoszącej oszczędności finansowe i czasowe oraz ułatwiającej organizację pracy w firmie.

W momencie rozwoju, zatrudniania dodatkowych pracowników, otwierania nowych oddziałów, czy przeprowadzek jest to narzędzie umożliwiające dokonanie zmian szybko i przy niskich kosztach.

Nowy oddział?

Decyzja o otwarciu nowego oddziału firmy napawa zarząd dumą i entuzjazmem, zaś dział IT… obawami związanymi z ilością pracy przy zakupie i instalacji nowej centrali telefonicznej oraz przy modyfikacji w istniejącej infrastrukturze.

 • nowy oddział z nową stacjonarną centralą telefoniczną, to nowe wydatki na sprzęt jego instalację i utrzymanie, a także często na doprowadzenie łącza telekomunikacyjnego oraz na okablowanie oddziału przewodami telefonicznymi, lub – jeśli takie są dostępne – zwykle niezbędnymi przemieszczeniami gniazdek.
 • nowy oddział ze stacjonarną centralą telefoniczną to także nowe wydatki administracyjne, związane z koniecznością zarządzania relacjami (i fakturami!) z szeregiem dostawców:
  • samego sprzętu,
  • usług telekomunikacyjnych,
  • oprogramowania (i jego aktualizacji),
  • wsparcia technicznego,
  • zasilania dla centrali,
  • wydzielonego miejsca dla centrali.

Przeprowadzka do nowej siedziby, przy centrali stacjonarnej, to często naprawdę ciężki okres dla działu IT. Problemy administracyjne ograniczają się do trudności z przenoszeniem numerów stacjonarnych, często dość uciążliwych. Sprawy sprzętowe zaczynają się od oceny stanu okablowania nowego budynku. Czy znajduje się w nim tradycyjna infrastruktura telefoniczna? Czy jest sprawna? W których miejscach trzeba wymienić lub przemieścić przewody? I wreszcie samo przenoszenie telefonów – oznaczanie poszczególnych urządzeń, oznaczanie przyporządkowanych do nich kabli, instalacja na miejscu z nieodłącznymi zgubami i pomyłkami… Dość częsty moment, gdy uwagę działów IT przykuwają rozwiązania wirtualne.

Zwiększenie zatrudnienia?

Zwiększenie zatrudnienia w dotychczasowej siedzibie oznacza często konieczność wymiany lub kosztownej modernizacji stacjonarnej centrali telefonicznej.

Praca zdalna?

Przy wykorzystaniu centrali stacjonarnej, pracownicy nie mogą wykorzystywać służbowych numerów stacjonarnych poza biurem. Jest to poważna przeszkoda przy pracy zdalnej oraz w przypadku pracowników, których obowiązki zawierają w sobie częste podróże.
Dla tej grupy znacznie lepszym pomysłem jest korzystanie przez firmę z komunikacji VoIP, dzięki której numery stacjonarne są w każdym miejscu na globie, w którym jest dostęp do Internetu.

ROZWIĄZANIE – wirtualna centrala

Czyli inaczej virtual PBX, hosted PBX lub cloud PBX. Innymi słowy obecnie najpopularniejszy i najszybciej rozwijający się system firmowych central telefonicznych.

OSZCZĘDNOŚĆ PIENIĘDZY

 • Oszczędności w stosunku do kosztów komunikacji telefonicznej przy tradycyjnej stacjonarnej centrali wynoszą od 50 do 85% (wg badań dostawców urządzeń telekomunikacyjnych)
 • Oszczędność na starcie – bez wydatków na zakup fizycznej centrali do głównej siedziby

OSZCZĘDNOŚĆ PIENIĘDZY

oszczędność w użytkowaniu bez wydatków na:

 • połączenia między oddziałami: przy wykorzystaniu skróconych numerów, połączenia między oddziałami, nawet położonymi na innych kontynentach, ale podlegającymi jednej centrali wirtualnej, są bezpłatne,
 • rozbudowę: gdy potrzebne są nowe numery, nie trzeba ponosić kosztów fizycznej modyfikacji centrali (zwykle znaczące wydatki), a jedynie dokupić odpowiednią liczbę licencji (kilkakrotnie niższe kwoty niż w wypadku modyfikacji centrali stacjonarnej),
 • modernizację: (przy dzisiejszym tempie innowacji sprzęt starzeje się w ciągu dwóch lat), aktualizacje bądź zakup nowego oprogramowania,
 • zasilanie: i zabezpieczenia zasilania dla centrali,
 • zakup nowych central: przy nowych oddziałach,
 • utrzymanie i serwis: (koszty zewnętrznego serwisu i dedykowanego pomieszczenia).

Ułatwienia w biznesie

 • Współpraca z jednym dostawcą – usług telekomunikacyjnych, oprogramowania i wsparcia technicznego,
 • Możliwość odbierania połączeń na firmowe numery stacjonarne niezależnie od lokalizacji (biuro, dom, wakacje) – wszędzie, gdzie jest dostęp do Internetu,
 • Łatwość zarządzania centralą za pomocą prostego panelu www i możliwość zdalnego sterowania (szczególnie istotne w wypadku oddziałów w odległych lokalizacjach),
 • Numeracja telefonów niezależna od lokalizacji geograficznej,
 • Jeden numer dla różnych oddziałów – klient nie musi szukać numeru do konkretnego oddziału. Dzwoni na wspólny numer, a następnie jest automatycznie przekierowany do wybranego oddziału (opcjonalnie),
 • Możliwość automatycznych przekierowań między oddziałami ze względu na godziny pracy lub natężenie zadań – gdy dany oddział nie pracuje, następuje przekierowanie do oddziału czynnego. Podobnie, gdy w jednym oddziale jest duże natężenie pracy, obsługę klienta przejmuje inny oddział.